Imiesłowy sprawdzian

Pobierz

Zobacz podobne quizy: #cwiczenia #jezykpolski #lekcja #nauka #praktyka #sprawdzian #test .. Imiesłowy dzielimy na: - imiesłowy przymiotnikowe - imiesłowy przysłówkowe Imiesłowy przymiotnikowe dzielą się na: - czynne - są tworzone od czasowników niedokonanych.. Czy faktycznie jest czego się bać?. Sprawdzian z imiesłowów dla klasy I gimnazjum (wersja A i B) Opracowała: mgr Małgorzata Rembiasz .. 1.Z podanego tekstu wypisz imiesłowy i określ ich typ: Zmęczywszy się podróżą, marzyłem o gorącej herbacie.. 4 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Niżej wypisz je i dokładnie nazwij. ". Zobacz podobne quizy: #jezykpolski #lekcja #nauka #sprawdzian #teoria #test .. Obok rysunków zapisz odpo-wiednie cyfry, a dowiesz się, które plemiona indiańskie budowały swoje domostwa w opisany sposób.. Pochodzą od czynności i stanów.. 4 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. 45minut.pl; Publikacje; Język polski; Autor Renata Prokopowicz Data publikacji 2020-05-17 Średnia ocena 0,00 Pobrań .IMIESŁOWY- test ćwiczeniowy.. W podłoże wbijano drewniane pale.. Imiesłów przymiotnikowy.. W.Imiesłowy to nieosobowe formy czasownika.. Rozpoznaję imiesłowy (znam ich końcówki), rozumiem zasady ich tworzenia i odmiany.. On chrapał: słońce w otwór co śród okiennicyImiesłowyPoprawnie zastosuję imiesłowy w zdaniach pojedynczych i złożonych.. IMIESŁOWY- KSU..

Podkreśl imiesłowy i określ ich typ.

How to create a webinar that resonates with remote audiences(imię, nazwisko, klasa) SPRAWDZIAN ZE ZNAJOMOŚCI IMIESŁOWÓW.. buszmenka 10 miesięcy temu.. Pobierz.. Przekształć każde z podanych wypowiedzeń pojedynczych: - w wypowiedzenie podrzędnie złożone okolicznikowe, - w wypowiedzenie podrzędnie złożone z imiesłowowym równoważnikiem zdania, - w wypowiedzenie współrzędnie złożone.. Szczeliny między nimi były wypełniane ziemią.. Posty tygodnia.. Pisząc sprawdzian z matematyki, myślał o zbliżającej się lekcji wychowania fizycznego.Sprawdzian dla gimnazjum - Części mowy i imiesłowy.. Rower Janka był zakonserwowany na zimę i schowany na strychu.Imiesłowy - sprawdzian.. Prawidłowo określam aspekt czasownika.. Czy wiesz, kiedy dana produkcja Netflixa .IMIESŁOWY teoria - test.. Prezi's Big Ideas 2021: Expert advice for the new yearPlik imiesłowy kartkówka.docx na koncie użytkownika celes • folder Język polski GIMNAZJUM • Data dodania: 26 sty 2016 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Imiesłowy.. Mogą być podobne do przymiotnika lub przysłówka.. Kiedy mówimy chcę (ja chcę), wiadomo, która to osoba.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania..

Czym właściwie są imiesłowy?

Materiał jest dostępny tylko dla nauczycieli, którzy mają uprawnienia do jego pobrania.Sprawdzian "Imiesłów", plik: sprawdzian-imieslow.doc (application/msword) Słowa na czasieImiesłowy przymiotnikowe czynne - od niedokonanych Imiesłowy przymiotnikowe bierne - od dokonanych i niedokonanych, ale trzeba pamiętać, czy nie mamy do czynienia z czasownikami nieprzechodnimi, bo wtedy go nie tworzymy wcale!. Wtedy zachowują się jak te części mowy.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. Są odmianą czasownika.. Imiesłowowy równoważnik zdania.. Sprawdzian z części mowy i imiesłowówSprawdzian gramatyczny - imiesłowy 1.Z podanych zdań wypisz imiesłowy i określ ich rodzaj.. 1.Tworzę konstrukcje składniowe w stronie czynnej i biernej.. Pobierz (doc, 41,5 KB) Podgląd treści.. Pobierz materiały: Sprawdzian.. Nakarmiwszy wszystkie zwierzęta, udał się na zasłużoną przerwę.. Imiesłowy przysłówkowe współczesne - od niedokonanych- imiesłowy bierne - zakończone na -ny, -na, -ne, -ty, -ta, -te, -ony, -ona, -one i określające przedmioty podlegające czynnościom, np. śpiewana - piosenka jest wykonywana przez wokalistę; umyte - dziecko umyło zęby; odrobione - zadanie zostało wykonane przez ucznia..

Krótki sprawdzian wiedzy z imiesłowów.

Oglądając ulubiony serial, robiła szalik na drutach.. buszmenka 10 miesięcy temu.. Pobierz.. Są one zakończone na: -ący, -ąca, -ące.Blog.. Ćwiczenia utrwalające 1.. Skomentuj.. Chciałbym kupić obraz, namalowany przez Jana Matejkę.Imiesłowy dzielimy na: przymiotnikowe i przysłówkowe Imiesłowy przymiotnikowe dzielimy na: a) czynne ~ tworzymy je od czasowników niedokonanych ~ wskazują na wykonawcę czynności ~ posiadają zakończenia: - ący - ąca - ące Przykład Nauczyciel pochwalił pięknie CZYTAJĄCEGO ucznia.. Imiesłowy przymiotnikowe Imiesłowy przymiotnikowe (podobne do przymiotników) czynne bierne końcówki -ący, -ąca, - ące końcówki -ny, - na, -ne, -ty, -ta, -te, -ony, -ona, -one np. siedzący, skacząca, myjące .Test Czasownik, imiesłów, rzeczownik, Rozdział II podręcznika Słowa na czasie - ćwiczenia dla Klasa I. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.Najnowsze wpisy.. Nie można mówić natomiast o odmianie imiesłowów przez takie czasownikowe kategorie jak osoba lub czas.Dzień dobry!Nazywam się Danuta Motwicka.. Ćwiczenie z gramatyki języka polskiego.Imiesłowy.. Rozwiązawszy to zadanie, musiałem odpocząć.. Wypowiedziawszy swoje zdanie, wyszedł z sali.. Niektóre imiesłowy są nieodmienne (wziąwszy i pisząc), a pozostałe odmieniają się jak przymiotniki - przez przypadki, liczby i rodzaje..

Z podanego tekstu wybierz imiesłowy.

Ułożysz .Imiesłowy - ćwiczenia.. Podobnie zrobiwszy, napisawszy, pytając.Sprawdzian dotyczący imiesłowów przymiotnikowych.. Zasypiał, marząc o zostaniu sławnym poetą.. NajpopularniejszeBlog.. Drewnianą platformę kryto dachemIMIESŁOWY - sprawdzian dla klasy II gimnazjum IMIĘ NAZWISKO KLASA 1.. Specjalną nieosobową formą czasownika.. Tworzę wszystkie możliwe imiesłowy od wskazanego czasownika.Imiesłowy uprzednie z kolei - jak podpowiada ich nazwa - dotyczą czynności i zdarzeń, które zdarzyły się wcześniej niż sytuacja opisana przez czasownik w formie osobowej, np.: Przyszedłszy\do domu, szybko przeczytałem pocztę\ = 'Najpierw wróciłem do domu, a potem przeczytałem pocztę'.Imiesłowy te należy zawsze oddzielać przecinkiem od orzeczeń.. Test z matematyki, który powinieneś zdać!. Pobierz materiały: Sprawdzian.. ; Ale kiedy coś robimy, chcąc - to tu nie ma określonej osoby.. Szukam odpowiedzi na pytania, dręczące mnie od dawna.. Jasiu patrzył na STOJĄCE w wazonie kwiaty.Imiesłowy to forma nieosobowa czasownika, mająca cechy przymiotnika bądź przysłówka.. Udostępnij.. Skomentuj.. Udostępnij..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt